Autor zdjęcia/źródło:
Czy odkażać zakupy @ Alexas_Fotos z Pixabay
W czasie pandemii każde wyjście do sklepu wiąże się z lękiem i obawą o zdrowie swoje i swoich bliskich. Nie tylko dlatego, że możesz tam zetknąć się z osobą zakażoną SARS-COV-2, ale również dlatego, że wirus ten może się znaleźć na produktach, które kupujesz. Czy w takim razie powinnaś odkażać zakupy w czasie rozpakowywania ich w domu? Przeczytaj nasze rady.
Zastanawiasz się czy odkażać zakupy, aby uchronić się przed koronawirusem? Wirus SARS-COV-2, tak jak inne wirusy, nie może żyć bez swojego żywiciela, czyli człowieka. Najłatwiej więc przenosi się bezpośrednio z jednego człowieka na drugiego drogą kropelkową. Na szczęście nie jest on zdolny do wnikania w produkty żywnościowe. Jednak jak podają naukowcy na niektórych powierzchniach potrafi utrzymać się dość długo.
W temperaturze pokojowej na tekturze przetrwa całą dobę, a na plastiku i metalu nawet do 3 dni. W ten sposób możesz nieświadomie wnieść go do swojego domu na zakupionych produktach. Dlatego zastosuj poniższe zasady, aby mieć pewność, że Twoje zakupy są bezpieczne.
PRZECZYTAJ: Jak wzmocnić odporność organizmu? DIETETYK RADZI >>
Czy odkażać zakupy, aby uchronić się przed koronawirusem?
- Po powrocie ze sklepu od razu umyj ręce wodą z mydłem. Przed umyciem rąk staraj się nie dotykać niczego w domu, a drzwi otwieraj łokciem lub nadgarstkiem. Później nie zapomnij również zdezynfekować klamek.
- Nie kładź przyniesionych ze sklepu toreb na blacie kuchennym czy stole. Wyznacz specjalne miejsce, w którym zawsze będziesz rozpakowywać zakupy i po ich rozpakowaniu zdezynfekuj całą jego powierzchnię.
- Jeśli jest to możliwe to wyjmij produkty z opakowań. Zwłaszcza produkty sypkie takie jak kasze, makarony, mąki. Przesyp je do pojemników wielokrotnego użytku, a opakowania od razu wyrzuć.
- Dezynfekuj środkiem odkażającym (zawierającym 60 proc. roztwór alkoholu) lub wodą z detergentem (płynem do mycia naczyń lub mydłem) tylko te produkty, które będziesz w niedługim czasie używała i które mają plastikowe, metalowe lub szklane opakowania, czyli np. butelki, puszki, słoiki, kartony soków czy mleka.
- Produkty, z których nie będziesz od razu korzystać odstaw na 3 dni do szafek. Po tym czasie możesz mieć pewność, że wirus zginie nawet bez odkażania. Po rozpakowaniu wszystkich zakupów ponownie umyj dokładnie ręce.
- Owoców i warzyw nie musisz dezynfekować czy moczyć w specjalnych roztworach. Wystarczy je umyć pod bieżącą, ciepłą wodą (im cieplejsza tym lepiej). Owoce o grubej skórce takie jak pomarańcze czy cytryny możesz sparzyć. Obróbka cieplna w temperaturze powyżej 60 st. C trwająca 30 minut zabija wszelkie drobnoustroje, dlatego gotowane, pieczone czy smażone produkty spożywcze są w pełni wolne od wirusów i bakterii. Nie spożywaj więc surowych lub niedogotowanych mięs, ryb i jajek.
- Wszystkie produkty wymagające mycia umyj i osusz przed włożeniem do lodówki.
Nie zapominaj też o częstszym niż zwykle myciu desek kuchennych, blatów i stołu. Czyść też drzwi i uchwyty szafek, pokrętła kuchenki czy uchwyt i drzwi od lodówki. Dbaj także o higienę w kuchni, dezynfekuj gąbki do naczyń w zmywarce lub mikrofalówce, wymieniaj często ścierki kuchenne lub używaj papierowych ręczników, dokładnie myj noże i naczynia, które miały styczność z surowymi produktami.
CZYTAJ TEŻ: